Chyba, která stojí miliony korun: podpojištění nemovitosti. Jak se vyvarovat problému?

Pojištění nemovitosti by mělo být běžným standardem. Podle posledních průzkumů je však téměř 30 % nemovitostí nepojištěných. V souvislosti se zdražováním stavebních materiálů a vývojem na realitním trhu nejsou zcela v bezpečí ani majitelé pojistek staršího data.

Podpojištění – co to je?

Zjednodušeně můžeme napsat, že sjednaná pojistná částka je nižší než hodnota pojištěné nemovitosti. Nemusí jít jen o nemovitost. Podpojištění se týká i movitých věcí (pojištění domácnosti, automobilu,…). Podpojištěnost vzniká nejčastěji neaktualizováním pojistné smlouvy. Vývoj na realitním trhu je značně turbulentní a nemovitost zvyšuje svou hodnotu pouhým plynutím času. Cenu nemovitosti také zvyšují rekonstrukce, přístavby a další opravy. Fenoménem poslední doby je samozřejmě nárůst cen stavebního materiálu, který také podstatně promítl do ceny nemovitostí. Podpojištěný může být rodinný dům, ale také byt. Bydlíte-li v panelovém domě, tak bytové družstvo nebo sdružení vlastníků pravděpodobně pojistilo celý dům, ale obvykle jde o nízkou pojistku a plnění je opravdu nízké. Nebojte se proto sjednat si dodatečné vlastní pojištění.

Pojistné plnění a podpojištění

Jak je to s pojistným plněním u podpojištěné nemovitosti si ukážeme na jednoduchém příkladu: Požár zasáhl rodinný domek a zničil jej do základů. Statik nařídil kompletní demolici objektu. Podle pojistné smlouvy byla nemovitost pojištěna na částku 1 milion korun. Protože nedošlo k aktualizaci smlouvy, tak bylo vyplaceno pojistné plnění v hodnotě milionu korun, přestože hodnota nemovitosti byla aktuálně 4 miliony. Náklady na demolici a postavení nového domu jsou 4x vyšší než výše pojistného plnění.

Co s tím?

Jedinou radou je v tomto případě pravidelně aktualizovat svoji pojistku. Neváhejte nás kontaktovat a aktualizujeme vám pojistku podle reálné hodnoty vašeho domu.
Shopping Basket