Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla. Konkrétně jde o pojištění odpovědnosti z provozu. Pokud budete mít sjednané povinné ručení a způsobíte dopravní nehodu, z tohoto pojištění se budou hradit vámi způsobené škody třetím osobám jak na zdraví, tak i na majetku. Vhodné je povinné ručení rozšířit o havarijní pojištění. 

Jak funguje povinné ručení

Povinné ručení si můžete sjednat online, ve své pojišťovně, nebo přes finančního poradce, který má aktuální přehled o produktech jednotlivých pojišťoven a může vám nabídnout to nejlepší z nabídek, ušité vám přímo na míru. Ceny pojistného se stanovují podle technických parametrů vozidla, třeba podle váhy, značky, modelu i roku výroby. Zohledňuje se i to, zda jste řidič začátečník či profesionál, nebo zda jste již někdy způsobili dopravní nehodu a kolikrát k tomu došlo. 

Ceny povinného ručení

Na povinné ručení má vliv i lokalita. Nejdražší povinné ručení má Praha, kvůli většímu riziku dopravních nehod a vyššímu počtu rizikových řidičů. Připlatíte si i v krajích s vyšší nehodovostí. Rozdíly ale nejsou nijak propastné. Pokud jste navíc řidičem bez dopravních nehod, můžete získat bonusy a cenu pojistného díky nim o dost snížit. Kalkulačka povinného ručení, vám sice rychle a snadno řekne, kolik za povinné ručení asi zaplatíte, neprozradí vám ale mnohdy důležité detaily.

Co pokrývá povinné ručení

Povinné ručení obecně pokryje většinu nákladů na vámi způsobenou škodu na zdraví i majetku třetích osob. Jeho rozsah je vymezen zákonem. Při sjednání povinného ručení často získáte kromě samotné ochrany a pojistného krytí i asistenční služby, které využijete při poruše auta na cestě a právní služby, které vám pomohou v případě dopravní nehody. Je třeba si ale zjistit jejich rozsah

  • škody vzniklé poškozením, zničením či ztrátou vozidla
  • škody vzniklé na zdraví následkem havárie
  • ušlý zisk následkem havárie 
  • náklady na zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění
  • náklady spojené s právním zastoupením

K povinnému ručení si můžete v rámci jednoho balíčku často dokoupit i havarijní pojištění, což určitě doporučujeme. Rozšíříte tak rozsah pojištění o škody způsobené vám. Určitě je třeba prověřit všechny detaily jednotlivých smluv. Při sjednávání povinného ručení je třeba pečlivě vybírat pojišťovnu. Pojištění se od sebe liší cenou a bonusy. Můžete získat dobrou cenu, nebo něco zdarma třeba při pojištění proti přírodním živlům či vandalismu.

Přepočet povinného ručení 

Povinné ručení nabízí mnoho pojišťoven a pro laika je téměř nemožné všechny pojišťovny navštívit, prověřit a získat patřičné výhody. Proto je dobré využít služeb finančního poradce, který je neustále v obraze. Přepočet povinného ručení je u nás zdarma. V posledních letech klesá cena pojištění, k mání jsou různé akce a slevy. Garantujeme kalkulaci na dálku a každoroční pravidelná kontrola ceny je pro nás samozřejmostí. Navíc získáte zdarma právní ochranu a asistenční služby.

Přečtěte si dále