Investici do zlata vnímáme jako historicky ověřenou jistotu. Zlato je vzácné a ceněné i proto, že patří k neobnovitelným zdrojům. V roce 1971 skončil tzv. zlatý standard, který spočíval v krytí státních měn zlatem. Některé země ale mají stále bohaté rezervy. Největšími zásobami disponuje USA, Německo, Rusko a Čína, která je také největším producentem zlata na světě. Zlato stále patří mezi žádané investiční kovy.

 

Výhody investice do zlata

Zlato je asi jedinou komoditou na světě, kterou můžete okamžitě směnit za hotovost a bezpečně přitom vědět, že na prodeji až tak neproděláte. Dojde-li k ekonomické krizi a trhy poklesnou, cena zlata zůstane na původních hodnotách, nebo dokonce posílí. Investice do zlata se ale nevyplácí v krátkodobém horizontu.

Zlato jako uchovatel hodnoty

Zlato jako investice slouží jako uchovatel hodnoty a chrání investici před inflací. Při pádu ekonomiky nebo ztrátě hodnoty peněz vás zlato může dostat z problémů. V zahraničí jej při dobrém kurzu můžete směnit za eura či dolary. Výkup investičního zlata provádí mnoho společností, nejen zlatnictví, ale i specializované obchody a další prodejci. Díky omezenému množství na planetě má záruku rostoucí hodnoty.

Nevýhody investice do zlata

Nevýhodou investice do zlata je jeho převoz a skladování. Rodinný trezor nemusí zloděje odradit. Vhodnější je zlato uložit do střeženého institutu, což vás ale stojí peníze. Cena zlata během roku často kolísá a rozdíly se pohybují v řádu stokorun za unci. Marže při nákupu může být jiná než marže při prodeji. Kvalitní finanční poradce vám ale i v tomto případě nabídne řešení těchto nevýhod. Je však třeba počítat s tím, že na zhodnocení investice čekáte déle, často až do poklesu světových trhů. 

Investice do zlata

Investice do zlata je možná i pro menší investory. Lze jej nakoupit jako zlaté slitky a zlaté cihly. Investice do zlata by měla být dlouhodobá, na několik let či desítek let, jinak na investici můžete prodělat. Atraktivního zvýšení ceny se ale také nemusíte dočkat. 

Pozor, v jaké formě zlato kupujete

Nejde jen o kvalitu a hmotnost. Zlaté mince a šperky koupíte za vyšší cenu, než investiční zlato. Je s nimi spojena práce a umělecká hodnota. Při prodeji je ale většinou prodáte jen za tržní cenu zlata nebo menší, protože je třeba investovat do přetavení a tak proděláte. Jako investiční zlato kupujte cihličky nebo slitky. V nákupu mají vždy nižší cenu než stejné množství zlata ve špercích či mincích.

Než si půjdete koupit zlaté cihly

Zlaté cihly a slitky tvoří ryzí 24 karátové zlato s nejvyšším možným obsahem zlata

v investičním kovu. Jsou opatřeny puncem, tedy číselnou značkou rafinerie s číselným vyjádřením hmotnosti a doplněny certifikátem. Zlato lze koupit v různých hmotnostech. Pokud jej zvažujete jako investici, obraťte se na odborníky a nenechte se napálit. Může se stát součástí vašeho promyšleného investičního portfolia.

Přečtěte si dále